Mechanické opravy

Spojka a zotrvačník

Spojka je súčasťou hnacieho ústrojenstva vozidiel a teda dôležitý komponent. Pomocou spojky, komponentu medzi motorom a prevodovkou, dokážete plynule radiť prevodový stupeň na vašom vozidle.

Pokračujte nižšie

Čo je spojka.

Spojka je súčasťou hnacieho ústrojenstva vozidiel a teda dôležitý komponent. Pomocou spojky, komponentu medzi motorom a prevodovkou, dokážete plynule radiť prevodový stupeň na vašom vozidle. Životnosť spojky závisí od štýlu vašej jazdy a typu vozidla. 

Čo je spojková sada.

Spojková sada zvyčajne obsahuje všetky komponenty potrebné na výmenu celej spojky.

Aká je životnosť spojky.

Neexistuje jedno časové pravidlo pre výmenu zotrvačníka alebo celej spojkovej sady. Záleží od spôsobu vašej jazdy, avšak životnosť spojky môže byť až v rozsahu 50000 - 200000 km.

Ako dlho trvá výmena spojky.

Skúsenému a vyškolenému servisnému personálu môže trvať výmena spojky od cca 2-5 hodín prác. Presný čas závisí od typu a umiestnenia spojky (servis automatickej spojky je náročnejší), značky a modelu vozidla, prípadne iných komplikácií, ktoré sprevádzajú servis spojky.

Môžem jazdiť s poškodenou spojkou?

Postupnému opotrebovaniu spojky sa jednoducho nevyhnete a preto je dobré nechať si ju skontrolovať hneď, keď spozorujete problémy. Odporúčame čo najskôr navštíviť ktorýkoľvek kvalifikovaný autoservis Todos na Slovensku.

Jazda s poškodenou spojkou môže spôsobiť ďalšie škody na vašej prevodovke alebo ostatných komponentoch vozidla, a tak môže byť jazda nebezpečnejšia a oprava nákladnejšia.

Ako predĺžiť živnosť spojky.

Najjednoduchší, najlacnejší a najefektívnejší spôsob ako predĺžiť živnosť spojky je pravidelná výmena oleja v spojke. Pre manuálne prevodovky je to zvyčajne každých cca 60000 km alebo 5 rokov. Pre automatické prevodovky je to zvyčajne každých cca 120000 km. Intervaly sa môžu líšiť podľa typu spojky a výrobcu.

Životnosť spojky môže ovplyvniť aj štýl jazdy, časté jazdenie v kolóne (pomalé posúvanie zaťažuje spojku) alebo parkovanie vonku pri vysokej vzdušnej vlhkosti. 

Kedy navštíviť servis? Možné príčiny poruchy a opotrebovania spojky alebo zotrvačníka.

Porucha spojky, alebo zotrvačníka zvyčajne vodiča včas upozorní zmenou radenia, alebo nezvyčajnými zvukmi. Porucha sa môže objaviť aj bez predchádzajúceho upozornenia.

 • Problém s preradením prevodového stupňa
 • Nezvyčajné zvuky pri stlačení pedála, alebo pri preraďovaní, ako napríklad škrípanie, brúsenie a trenie
 • Vibrácie v interiéri na voľnobehu
 • Zvýšená hlučnosť vozidla na volnobehu

Výmena alebo servis spojky môže zahŕňať tieto náhradné diely:

 • Komplexná spojková sada pre manuálne a automatické/DSG prevodovky
 • Zotrvačník - pre manuálne a automatické/DSG prevodovky, jednohmotový alebo dvojhmotový zotrvačník
 • Prítlačný tanier spojky
 • Spojková lamela
 • Páka spojky
 • Guľový čap ložiska spojky
 • Ložisko spojky
 • Spojkový valec
 • Spojkové rúrky, hadice a tesnenia
 • A ostatné.
Obsah na tejto webovej stránke je informatívny.
Informácie ako dielce, opravy, termíny alebo počty kilometrov sa môžu líšiť od značky a veku vášho vozdila, štýlu jazdy alebo údržby vozidla. Ak ste nedostali odpoveď, neváhajte nás kontaktovať a radi vám poradíme.
Mechanické opravy
Povinné zmluvné poistenie

Pobočky Todos v 4 mestách na Slovensku

Ponúkame služby autorizovaného záručného a pozáručného servisu Todos v mestách Bratislava, Košice, Ružomberok a Žilina s vyškoleným tímom, ktorý sa o vaše auto postará naozaj vo všetkých smeroch.

Podrž
Predaj
Klik
Zatvoriť hľadanie