Mechanické opravy

Automatické a manuálne prevodovky

Prevodovka, zložitý systém prevodových stupňov a senzorov, je dôležitý dielec, ktorý zabezpečuje plynulú a efektívnu jazdu vášho vozidla.

Pokračujte nižšie

Prevodovka zaisťuje plynulý prechod energie z motora na kolesá vášho vozidla. Táto činnosť vytvára množstvo tepla. Na zamedzenie prehrievania a poškodenia prevodovky a jej komponentov týmto teplom pomáha prevodová kvapalina.

Prevodovka má dva hlavné komponenty; hriadeľ a ozubené kolesá. Hriadeľ je časť, ktorá odoberá energiu z motora, aby pomohla vášmu vozidlu v pohybe, zatiaľ čo prevodové stupne pomáhajú určiť rozsah rýchlosti, ktorú môžete dosiahnuť.

Ako často servisovať prevodovku.

Manuálna a automatická prevodovka vyžaduje pravidelnú údržbu pre bezpečnú a pohodlnú jazdu. Každý výrobca vozidiel určuje interval kontroly a servis prevodovky vo svojich modeloch, zvyčajne to je však každých 40000 - 100000 km. 

Ak spozorujete príznaky poškodenia, odporúčame čo najskôr navštíviť autoservis Todos, aby ste včas predišli prípadným vyšším nákladom za opravu, ale najmä, aby ste jazdili bezpečne.

Rozdiel v servise manuálnych a automatických prevodoviek.

Servis manuálnych prevodoviek je zvyčajne lacnejší ako servis automatických prevodoviek a to z toho dôvodu, že automat je zložitejší systém, obsahuje stovky  mechanických, hydraulických a elektronických komponentov a častí, ktoré sa môžu poškodiť alebo opotrebovať. Zato manuál je závislý od vodiča, ktorý fyzicky mení prevodové stupne a neurobí to zaňho žiaden komponent vo vozidle.

Manuálne prevodovky vám poskytujú väčšiu kontrolu nad vozidlom, vozidlá s “manuálom” sú lacnejšie, taktiež ich údržba je zvyčajne lacnejšia a pre mnohých je manuálne radenie viac zábavy.

Oproti tomu automatická prevodovka ponúka vodičovi viac pohodlia pri jazde, plynulo mení prevodové stupne, stláčate iba plyn. Vozidlá s “automatom” sú drahšie a takisto údržba takejto prevodovky môže byť častejšia a nákladnejšia.

Najčastejšie opravy na prevodovke.

 • Výmena oleja (kvapaliny) v prevodovke. Olej (kvapalina) do automatickej prevodovky poskytuje mazanie pohyblivých častí, ochranu proti opotrebeniu a korózii. Pomáha pri prenose mechanickej sily do automatickej prevodovky. Manuálna prevodovka taktiež vyžaduje výmenu kvapalín, náklady sú však zvyčajne nižšie, až polovičné. 
 • Výmena celej prevodovky. V prípade väčšieho poškodenia sa mení celá prevodovka, nakoľko náklady za novú alebo repasovanú prevodovku sú zvyčajne nižšie ako identifikácia závady a výmena náhradného dielu.

Výmena, alebo servis prevodovky môže zahŕňať tieto náhradné diely:

 • Prevodový olej a filter
 • Opravná sada pre diferenciál
 • Hnaný hriadeľ prevodovky
 • Vzpera hriadeľa
 • Spínacia jednotka prevodovky
 • Ozubené koleso
 • Ložiská
 • Tesnenia
 • Čap

Obsah na tejto webovej stránke je informatívny.
Informácie ako dielce, opravy, termíny alebo počty kilometrov sa môžu líšiť od značky a veku vášho vozdila, štýlu jazdy alebo údržby vozidla. Ak ste nedostali odpoveď, neváhajte nás kontaktovať a radi vám poradíme.
Mechanické opravy
Povinné zmluvné poistenie

Pobočky Todos v 4 mestách na Slovensku

Ponúkame služby autorizovaného záručného a pozáručného servisu Todos v mestách Bratislava, Košice, Ružomberok a Žilina s vyškoleným tímom, ktorý sa o vaše auto postará naozaj vo všetkých smeroch.

Podrž
Predaj
Klik
Zatvoriť hľadanie