Srdce CUPRA Formentor VZ5

Srdce CUPRA Formentor VZ5

Srdce CUPRA Formentor VZ5

Môžeme povedať, že motor je srdcom každého auta. Mnohí ľudia však nevedia, že v prípade najvýkonnejšieho modelu značky CUPRA Formentor VZ5, je toto srdce výsledkom kompletne ručnej montáže.

Limitovaný model bol navrhnutý a vyrába sa v závode Martorell značky SEAT pri Barcelone. No jeho päťvalcový, turbodúchadlom prepĺňaný motor s objemom 2,5 litra sa montuje v závode Audi Hungaria v Győri, v ktorom je linka na výrobu vysoko výkonných motorov koncernu Volkswagen. Proces výroby sa uskutočňuje s precíznou manuálnou choreografiou, aby sa dosiahla maximálna výkonnosť. Remeselná práca má zásadný význam pri výrobe tohto exkluzívneho, vysoko výkonného motora, ktorý poháňa model CUPRA Formentor VZ5.

  • Päťvalcový motor modelu CUPRA Formentor VZ5 je výsledkom starostlivej ručnej práce, zaručujúcej vysokú výkonnosť.
  • Tím pracujúci na motoroch pre najrýchlejší a najvýkonnejší model CUPRA bol vybratý na základe schopností vykonávať úlohy s presnosťou na zlomky milimetra.
  • Limitovaný počet 7 000 kusov pre celosvetový trh.
  • Aktuálne je pre slovenský trh k dispozícii posledných 11 kusov tohto jedinečného vozidla a dokonca pár kusov je dostupných ihneď skladom!

„Pri výrobe takého exkluzívneho, vysokovýkonného motora, akým je CUPRA Formentor VZ5, je remeselná zručnosť nevyhnutná,“ vysvetľuje Robert Buttenhauser, člen predstavenstva v Audi Hungaria. Vzhľadom na jeho jedinečnosť a komplexnosť je pozornosť venovaná detailom ešte dôležitejšia. Preto môžu na tejto linke pracovať len vysoko kvalifikovaní odborníci. „Tím podieľajúci sa na jeho výrobe sa skladá z vysoko vyškolených profíkov s talentom, skúsenosťami a vášňou,“ hovorí Buttenhauser.

Presnosť na milimeter

Jeden motor VZ5 sa skladá z 500 dielov a jeho montáž si vyžaduje približne 40 ľudí. Týmto spôsobom sa denne vyrobí iba 77 motorov, čo zaručuje exkluzivitu modelu, keďže na celom svete bude vydaných iba 7 000 kusov.

CUPRA Formentor VZ5, pomenovaná podľa španielskeho slova „veloz“ (rýchly), je dokonalým vyjadrením športovosti v aute so spaľovacím motorom. Christoph Vierling, riaditeľ vývoja celého vozidla a podvozku CUPRA hovorí, že „Toto auto nanovo definuje inžinierstvo a posúva svoju silu až na hranicu svojich možností. Príkladom toho je charakteristický zvuk jeho päťvalcového motora.“ Výkonnostné testy, ktorými motor prechádza, sú teda rovnako jedinečné ako samotné vozidlo. „Na tejto linke je dôkladne testovaných 100 % motorov,“ hovorí Buttenhauser. „Aby CUPRA Formentor VZ5 dosiahla maximálny výkon, každý jeden motor je naštartovaný a jeho prevádzka je testovaná za tepla ešte predtým, ako je namontovaný do auta,“ dodáva.

Výkonnosť modelu CUPRA Formentor VZ5:
  • 5-valcový motor,
  • výkon 390 koní,
  • maximálna rýchlosť 250 km/h (elektronicky obmedzená),
  • 20-palcové zliatinové disky,
  • 6-brzdové strmene AKEBONO a vetrané vŕtané kotúče 375x36 mm,
  • 7 000 exkluzívnych kusov.
Späť
Novinky
Podrž
Predaj
Klik
Zatvoriť hľadanie
Táto webová stránka používa funkčné a analytické súbory cookies.