CUPRA Tavascan: Sen sa stáva skutočnosťou

CUPRA Tavascan: Sen sa stáva skutočnosťou

CUPRA Tavascan: Sen sa stáva skutočnosťou 

Prvé elektrické SUV-kupé CUPRA a druhý elektrický model značky po kompaktnom hatchbacku Born

Nekonvenčná značka robí ďalší krok na svojej ceste k úplnej elektrifikácii predstavením modelu CUPRA Tavascan. Prvý hrdina novej éry značky nie je iba prvým elektrickým SUV-kupé CUPRA, ale prináša aj impulz pre nové výrazové prostriedky dizajnu, ktoré sa uplatnia pri budúcich elektrických modeloch značky. Model CUPRA Tavascan, navrhnutý a vyvinutý v Barcelone, sa bude vyrábať v závode Anhui koncernu Volkswagen v Číne, čo je najmodernejšie centrum inovácií pre e-mobilitu, a bude uvedený na trh v roku 2024 s ročným cieľom viac ako 70 000 predaných áut. 

CUPRA Tavascan sa pripája k plne elektrickému modelu CUPRA Born a šiestim modelom s pohonom plug-in hybrid – CUPRA Leon, CUPRA Leon Sportstourer a CUPRA Formentor, z ktorých každý je na výber s dvoma verziami pohonu plug-in hybrid. 

Vonkajší dizajn

CUPRA Tavascan pri pohľade spredu predstavuje novú generáciu automobilov s fascinujúcim a tajomným vzhľadom. Ústredným prvkom dizajnu je svetelná grafika svetlometov s troma trojuholníkmi v zmysle novej koncepcie osvetlenia CUPRA. Svetelná grafika umožňuje elektrické SUV rozoznať na prvý pohľad rovnako cez deň ako v noci. Charakteristický vzhľad dotvára svietiace logo CUPRA – Tavascan je jedným z prvých modelov v Európe so svietiacim logom. Predný nárazník modelu CUPRA Tavascan je výrazne vymodelovaný, no primárne nie kvôli nápadnej estetike ale kvôli zlepšeniu aerodynamiky, ktorá je dôležitá pre vysokú výkonnosť. Časť vzduchu prúdi k chladiču elektrického pohonu a tvar nárazníka časť vzduchu vedie na boky k otvorom tzv. vzduchových zásteriek, optimalizujúcich obtekanie predných kolies pre zníženie aerodynamického odporu elektrického SUV-kupé.

Pri pohľade zboku okamžite vyniknú športové proporcie a atletický tvar karosérie modelu CUPRA Tavascan. Celkový tvar vizuálne zvýrazňuje vysokú výkonnosť elektrického SUV-kupé a fascináciu rýchlosti. Dosahuje sa modelovaním napnutých bokov karosérie s klinovitou líniou, prebiehajúcou od „žraločieho nosa“ vpredu až po dvere batožinového priestoru. Lesklé čierne predné stĺpiky karosérie, vytvárajúce vizuálne prepojenie čelného skla s bočnými oknami, podporujú panoramatický efekt, pripomínajúci priehľadný štítok na integrálnej prilbe pretekára, čo ďalej umocňuje optický dojem vysokej výkonnosti. Všetky tieto prvky sú inšpirované pretekovým špeciálom CUPRA Tavascan XE pre svetový šampionát elektrických vozidiel Extreme E. Bočný vzhľad modelu CUPRA Tavascan dotvára dizajn kolies. Na výber sú disky kolies odlievané alebo kované z ľahkej zliatiny formátu 19, 20 a 21 palcov s rozličnou povrchovou úpravou vrátane vysokého lesku. 

Dizajn zadnej časti karosérie modelu CUPRA Tavascan je založený na charakteristickom tvare zadných skupinových svetiel, ktoré predstavujú pokračovanie koncepcie osvetlenia CUPRA. Aj koncové svetlá majú svetelnú grafiku zloženú z troch trojuholníkov, ktoré dopĺňa červené svietiace logo CUPRA na dverách batožinového priestoru. Vďaka tomu je vozidlo aj zozadu okamžite rozoznateľné. Uvítacie osvetlenie premieta na zem vedľa dverí logo CUPRA. Svietiace diódy LED sú integrované aj do vonkajších kľučiek dverí. 

Nový charakter, ktorý prináša model CUPRA Tavascan, zvýrazňuje aj farebná paleta lakov karosérie. Jednotlivé odtiene majú označenie Tavascan Blue, White Silver, Atacama Desert, Urano Grey, Hypernova Red a Century Bronze Matt.

Dizajn interiéru

Modelované línie karosérie modelu CUPRA Tavascan sa prenášajú aj do jeho interiéru. Kombinácia materiálov a technológií vytvára vnútorný priestor kabíny, poskytujúci perfektnú rovnováhu medzi orientáciou na vodiča a komfortom spolujazdcov.

Hlavným prvkom úplne nekonvenčného dizajnu je centrálna chrbtica, stredový štrukturálny prvok, ktorý pozdĺžne delí prednú časť kabíny a pomáha definovať charakter všetkých elementov, ktoré sa vizuálne vznášajú v priestore. CUPRA Tavascan má štandardne škrupinové športové sedadlá. Neskôr budú pre nový model k dispozícii aj škrupinové sedadlá CUP. Na výber sú textilné poťahy vyrobené na 90 % z recyklovaného polyestru alebo z mikrovlákna – s podielom 50 % recyklovaného materiálu. Vzdušný a ľahký vzhľad interiéru podporuje 3D parametrická mriežka na palubnej doske.

CUPRA Tavascan využíva perfektnú kombináciu najmodernejšej technológie a prelomového dizajnu. Centrálny dotykový displej s uhlopriečkou 38 cm (15 palcov) – doteraz najväčší v automobile značky CUPRA – je nasadený na palubnej doske a natočený k vodičovi. Displej predstavuje novo vyvinuté užívateľské rozhranie človek-stroj HMI (Human Machine Interface) na intuitívne ovládanie systému infotainmentu a ďalších funkcií vozidla. Úzke stredné mriežky ventilácie vytvárajú priestor pre najprirodzenejšiu polohu displeja, ktorý dopĺňa digitálny združený prístroj s uhlopriečkou 13,5 cm (5,3 palca) pred volantom.

Typickú atmosféru CUPRA v interiéri dotvárajú dekoračné akcenty medenej farby, vytvárajúce kontrast k farebným odtieňom Soul Black, Deep Plum alebo  Dark Ice Metal na obkladoch dverí a centrálnej chrbtici. Plochá podlaha kabíny v kombinácii s relatívne dlhým rázvorom umožnila vytvoriť veľký priestor na obidvoch radoch sedadiel, pobyt v kabíne spríjemňuje množstvo inteligentných odkladacích priestorov pre všetky veci každodenného života. K vysokej úžitkovej hodnote prispieva aj variabilný batožinový priestor so základným objemom 540 litrov, prístupný cez elektricky ovládané piate dvere, ktoré sa dajú otvoriť bez použitia rúk virtuálnym pedálom.

Pohonné ústrojenstvo

Pohonné ústrojenstvo CUPRA Tavascan je koncipované tak, aby umožňovalo čo najdynamickejšiu jazdu. Vďaka modulárnej stavebnici elektromobility MEB koncernu Volkswagen využíva moderný systém elektrického pohonu, zabezpečujúci jedinečný zážitok z jazdy.


CUPRA Tavascan VZ

Nikde to nie je vidno lepšie ako pri špičkovej verzii CUPRA Tavascan VZ. Jej pohon všetkých kolies dvoma elektromotormi (zadný s výkonom 210 kW, predný s výkonom 80 kW) je vyladený pre maximálnu dynamiku a môže prenášať 30 % celkového systémového výkonu na predné kolesá keď je to potrebné. Obidva elektromotory spolu poskytujú systémový výkon 250 kW (340 k), pričom zadný motor má krútiaci moment 545 Nm a predný motor 134 Nm. Vodič môže prepínať až 5 jazdných režimov CUPRA Mode – Dojazd, Komfort, Výkon, CUPRA, Individual a Trakcia (iba pre verzii s pohonom všetkých kolies) – ktoré umocňujú zážitok z jazdy.

Systém pohonu všetkých kolies využíva primárne synchrónny elektromotor s permanentnými magnetmi integrovaný v zadnej náprave, pred osou zadných kolies. Elektromotor dosahuje maximálne otáčky vyše 13 000 za minútu, ktoré sa prispôsobujú jednostupňovým prevodom. Veľký krútiaci moment, ktorý je k dispozícii okamžite po rozbehu, zabezpečuje intenzívny ťah motora, na aký sú zákazníci značky CUPRA zvyknutí.

Zadnému elektromotoru v prípade potreby asistuje predný elektromotor keď riadiaca jednotka pohonu zistí, že kvôli momentálnym jazdným podmienkam je potrebné prenášať krútiaci moment aj na predné kolesá.

Predný asynchrónny elektromotor vytvára minimálne odporové straty keď nie je aktívny. Motor namontovaný koaxiálne na prednej náprave je veľmi ľahký, má celkovú hmotnosť iba 60 kg. Elektrický systém pohonu všetkých kolies dvoma elektromotormi nevyžaduje mechanické spojenie medzi nápravami, nepotrebuje medzinápravový diferenciál alebo lamelovú spojku, preto reaguje rýchlo a pracuje efektívne.

Riadiaca jednotka pohonu koordinuje funkciu dvoch elektromotorov rýchlo a efektívne. Výkonovým elektronikám motorov dáva povely v priebehu milisekúnd, takže prechod z pohonu zadných na pohon všetkých kolies a naopak je úplne plynulý a posádka vozidla ho ani nepocíti.

Schopnosť adaptívne rozdeľovať krútiaci moment na obidve nápravy zlepšuje nielen jazdné vlastnosti a bezpečnosť, ale aj akceleráciu. CUPRA Tavascan VZ dosiahne s pevným štartom rýchlosť 50 km/h za iba 2,4 sekundy a z 0 na 100 km/h zrýchli za iba 5,6 sekundy. 

Verzia Endurance

Výkonnosť nie je iba výsadou verzie CUPRA Tavascan VZ ale aj verzie Endurance. Jej zadné kolesá poháňa rovnaký elektromotor s výkonom 210 kW (286 k) a krútiacim momentom 545 Nm. 

Moderná technológia batérie: CUPRA Tavascan má v podlahe medzi nápravami uloženú batériu opatrenú integrovaným vodným chladením. Batéria sa skladá z lítiovo-iónových článkov hranolového tvaru, ktoré sú združené do modulov. Jednotlivé moduly sú vsadené do hliníkovej ochrannej štruktúry, ktorá je priskrutkovaná k podlahe skeletu karosérie, čím zvyšuje pevnosť karosérie a prispieva k nízkemu ťažisku. Súčasne je ako najťažší komponent pohonu uložená v strede, čím sa dosahuje optimálne rozloženie hmotnosti na nápravy. Vďaka tomu hmotnosť kompletu batérie nemá negatívny vplyv na jazdné vlastnosti a dynamiku vozidla.

Pri verzii Endurance kapacita batérie 77 kWh (netto) v kombinácii s pohonom zadných kolies umožňuje dojazd približne 550 km* podľa metodiky WLTP. CUPRA Tavascan VZ s pohonom všetkých kolies má s batériou 77 kWh dojazd približne 520 km*.

Efektivitu systému batérie zvyšuje systém tepelného manažmentu, ktorý udržiava optimálnu prevádzkovú teplotu batérie. Spodná platňa batérie obsahuje integrované kanály pre vodu, pripojené do chladiacej sústavy. Systém  tepelného manažmentu umožňuje pri nízkych teplotách pre zvýšenie efektivity predhriať batériu vozidla pripojeného k nabíjačke na optimálnu teplotu, čo prispieva k predĺženiu dojazdu. 

Zvýšená efektivita: Elektrický pohon prináša aj ďalšie benefity. Keď vodič uvoľní pedál akcelerátora, elektromotor začne fungovať ako generátor a dobíja batériu rekuperáciou kinetickej energie vozidla (k tmu dochádza, keď vodič nastaví režim ‘B’ namiesto ‘D’). Súčasne sa využitím elektromotora na spomalenie vozidla znižuje opotrebovanie bŕzd. Intenzitu rekuprerácie môže vodič ovplyvňovať aj páčkami (pádlami) na volante, ktorými sa dajú nastaviť 4 rozličné úrovne. 

Pre CUPRA Tavascan je k dispozícii ako príplatkové vybavenie aj tepelné čerpadlo, ktoré efektívnejšie vyhrieva interiér kabíny ako bežné elektrické kúrenie. Najmä pri nízkych teplotách úspora energie dosahovaná vďaka tepelnému čerpadlu prispieva k predĺženiu dojazdu.

CUPRA Tavascan poskytuje aj pohodlné možnosti nabíjania. Druhý elektrický model značky CUPRA dokáže na dostatočne výkonnej nabíjacej stanici s jednosmerným prúdom načerpať elektrickú energiu na 100 km jazdy za iba 7 minút. A keď úroveň batérie klesne na 10 % využiteľnej kapacity, na nabíjacej stanici s jednosmerným prúdom a výkonom 135 kW sa dá dobiť na 80 % kapacity za menej ako pol hodiny. CUPRA Tavascan sa môže nabíjať na verejných nabíjacích staniciach so striedavým prúdom, na rýchlonabíjacích stojanoch s jednosmerným prúdom alebo na domovom wallboxe. Stačí vozidlo pripojiť príslušným káblom a nabíjanie je jednoduché a pohodlné.

Aby bolo nabíjanie bez stresu, CUPRA poskytuje rozličné riešenia na nabíjanie, ktoré vyhovujú špecifickým požiadavkám zákazníkov, vrátane špecifického wallboxu CUPRA.

Na výber sú systémy CUPRA Charger (ktorý je plug & play), CUPRA Charger Connect (s pripojením Wi-Fi) alebo CUPRA Charger Pro (s modemom 4G a Wi-Fi). A na pohodlné ovládanie nabíjania mimo domu slúži aplikácia CUPRA Easy Charging App.

Podvozok

Konštrukčný základ pre CUPRA Tavascan predstavuje modulárna stavebnica elektromobility koncernu Volkswagen, na základe ktorej tím vývojárov v Barcelone (Martorell) vytvoril vozidlo s najlepšími možnými jazdnými vlastnosťami. Robustný podvozok využíva osvedčené komponenty pre vysokú obratnosť a komfort. Prednú nápravu tvoria spodné ramená a tlmičovými vzperami McPherson a vinutými pružinami. Vzadu sú viacprvkové závesy s oddelenými pružinami a tlmičmi. Tieto komponenty boli vyladené tak, aby Tavascan poskytoval vodičovi dobrú spätnú väzbu pre intuitívne ovládanie rovnako pri rýchlej jazde po diaľnici, ako aj na úzkych kľukatých cestách.

Vysokonapäťová batéria pohonu uložená medzi nápravami prispieva k takmer ideálnemu rozloženiu hmotnosti na nápravy (49:51 percent), pričom nízke ťažisko zvyšuje agilitu. 

Progresívne riadenie modelu CUPRA Tavascan s premenlivým prevodovým pomerom umožňuje vodičovi presné ovládanie, vďaka ktorému je elektrické SUV-kupé suverénne v každých podmienkach. Okrem toho si vodič môže prispôsobiť regulačné systémy podvozka podľa preferovaného štýlu jazdy. Elektronický stabilizačný systém ESC sa dá prepnúť do športového režimu (ESC OFF) a podvozok sa dá vyladiť pomocou adaptívnych tlmičov pruženia sport DCC (Dynamic Chassis Control).

Jazdné vlastnosti okrem toho ovplyvňujú aj kolesá, ktoré sú k dispozícii pre  CUPRA Tavascan. Na výber sú kolesá formátu 19”, 20” a 21”, z ktorých najväčšie zabezpečujú najpresnejšiu ovládateľnosť. Na disky kované z ľahkej zliatiny priemeru 21“ sa montujú pneumatiky široké 255 milimetrov na obidve nápravy. Pri 19“ kolesách je obutie vozidla zmiešané – 235 mm vpredu 255 mm vzadu. 

CUPRA Tavascan kombinuje svoje dynamické vlastnosti s praktickou využiteľnosťou, ako naznačujú rozmery vozidla: dĺžka 4644 mm, šírka 1861 mm, výška 1597 mm a rázvor 2766 mm.

Digitálna konektivita

CUPRA Tavascan sa plynulo začleňuje do digitálnych životov svojich majiteľov – stáva sa súčasťou digitálneho ekosystému vďaka modernému systému infotainmentu a online službám, ktoré udržiavajú zákazníka v spojení so svetom a vozidlom.

Demonštruje to interakcia medzi zákazníkom a elektronikou automobilu. Digitálna konektivita modelu CUPRA Tavascan bola definovaná pri rigoróznych a extenzívnych testoch, zohľadňujúc zvyky, túžby a požiadavky zákazníkov. Na ich základe bola vytvorená funkčnosť pre každodenný život, ktorá dopĺňa zážitok z jazdy a neodpútava pozornosť vodiča od riadenia.

Pútavá a personalizovaná digitalizácia: CUPRA Tavascan otvára dvere novému druhu používateľského zážitku, ktorý je intuitívny a vo veľkom rozsahu individuálne modifikovateľný vďaka novému rozhraniu človek-stroj HMI (Human Machine Interface). V jeho centre je dotykový displej s uhlopriečkou 38 cm (15 palcov) na stredovej konzole – doteraz najväčší v automobile značky CUPRA. Zobrazenia na displeji sú dobre viditeľné pre vodiča aj spolujazdcov. Dotykový displej umožňuje prístup ku všetkým funkciám vozidla.

V spodnej časti rámu displeja sú osvetlené digitálne posúvače (slidery) na nastavovanie teploty klimatizácie v dvoch zónach a reguláciu hlasitosti audiosystému. Displej zobrazuje tri widgety, ktoré si vodič môže individuálne nakonfigurovať podľa svojich potrieb.

Po zapnutí domovská obrazovka HOME zobrazuje všetky dôležité funkcie a dá sa pochopiť na prvý pohľad s prístupom k základným funkciám na prvé kliknutie bez rozptyľovania pozornosti. Horná oblasť obrazovky poskytuje priamy prístup do hlavného menu.

Modifikovateľné widgety sú orientované na vodiča, majú diagonálny štýl a dve veľkosti umožňujú priorizovať informácie. Na ďalšie zjednodušenie dva riadky widgetov umožňujú priamy prístup k hlavným funkciám vozidla.

Okrem ovládania funkcií vozidla prostredníctvom dotykového displeja má vodič k dispozícii aj hlasové ovládanie prirodzenou rečou (vo vybraných jazykoch) s online podporou z cloudu. 

Systém infotainmentu CUPRA Tavascan integruje aj rozhranie Wireless Full Link, umožňujúce pripojiť smartfón cez Apple CarPlay a Android Auto bez kábla.

Ozvučenie vysokej úrovne: Audio, bez ohľadu na to, či ide o hudbu, podcasty alebo len telefonický hovor, sa prenáša v najvyššej kvalite vďaka novému ozvučovaciemu systému modelu. Systém s 12 reproduktormi bol vyvinutý v spolupráci s firmou Sennheiser, ktorá je renomovaným špecialistom na výrobu profesionálnej zvukovej techniky. CUPRA Tavascan je prvým modelom španielskej značky, ktorý využíva takýto ozvučovací systém high-end, zaručujúci jedinečný zážitok z reprodukcie hudby pre vodiča a spolujazdcov.

Ako automobil koncipovaný pre optimálnu interakciu s vodičom má CUPRA Tavascan digitálny združený prístroj s uhlopriečkou 13,5 cm (5,3 palca) namontovaný priamo v osi pohľadu vodiča. Tento displej prehľadne zobrazuje najdôležitejšie jazdné údaje ako napr. rýchlosť, úroveň nabitia batérie a dojazd. 

Jasné a zrozumiteľné informácie: Digitálny združený prístroj dopĺňa head-up display s rozšírenou realitou, ktorý premieta doplnkové informácie na predné okno, priamo v zornom poli vodiča. Zobrazuje rýchlosť jazdy, informácie asistenčných systémov a grafické pokyny navigácie. Navigačné inštrukcie (smerové šípky) sa zobrazujú prakticky na celej ploche predného okna tak, že sa prekrývajú s obrazom reality, napríklad šípka na odbočenie sa zobrazí na mieste ulice, do ktorej má vozidlo odbočiť a je veľkostne prispôsobená pohľadu vodiča. Symboly head-up displeja vodič vidí virtuálne v priestore pred vozidlom.

Služby digitálnej konektivity: Online služby CUPRA CONNECT a aplikácia my CUPRA App zabezpečujú prepojenie modelu CUPRA Tavascan s digitálnym svetom.

Po prevzatí vozidla má zákazník tri roky bezplatný prístup k online službám ako napríklad dopravné informácie v reálnom čase, online výpočet trasy, dynamické body záujmu alebo plánovanie nabíjania na trase.

Pomocou aplikácie My CUPRA App pre smartfóny má zákazník úplnú kontrolu nad svojím vozidlom na diaľku. Môže napríklad sledovať stav vozidla, ovládať nabíjanie, klimatizáciu a kúrenie, ako aj odomknúť a zamknúť dvere.

Digitalizácia prispieva aj k zvýšeniu bezpečnosti posádky modelu CUPRA Tavascan. Integrovaná SIM karta umožňuje funkciu systému celoeurópskeho tiesňového volania eCall. Keď dôjde k nehode, pri ktorej sa nafúknu airbagy, systém automaticky upovedomí záchranný dispečing do ktorého zašle informácie o polohe vozidla, type vozidla, počte osôb a vytvorí hlasové spojenie. Okrem toho môže vodič v prípade ľahšej nehody alebo poruchy nadviazať spojenie s dispečingom aj manuálne.

Bezpečnosť a komfort

CUPRA Tavascan je vozidlo s vysokou úrovňou aktívnej bezpečnosti, ktoré vďaka najmodernejším asistenčným systémom minimalizuje riziko nehody a umožňuje pohodlnú jazdu bez stresu. Niektoré technológie umožňujú aj polo-autonómnu jazdu (úroveň Level 2).

Široká škála najmodernejších asistenčných systémov: Súčasťou vybavenia modelu CUPRA Tavascan je štandardne protikolízny systém Front Assist s detekciou chodcov a cyklistov, prediktívny adaptívny tempomat, rozpoznávanie dopravných značiek, inteligentný rýchlostný asistent prispôsobujúci rýchlosť rozpoznanému limitu, asistent udržiavania jazdného pruhu, monitorovanie mŕtvych uhlov spätných zrkadiel, odbočovací asistent, monitorovanie únavy vodiča, asistent pre bezpečné vystupovanie a inteligentná cúvacia kamera (Rear View eSmart Camera). 

Vďaka novému systému Car2x komunikuje CUPRA Tavascan s inými vozidlami v blízkosti, s ktorými zdieľa informácie o prekážkach v premávke, dopravných nehodách, približujúcich sa vozidlách s právom prednostnej jazdy, atď. Vďaka tomu môžu vodiči v predstihu reagovať na nebezpečné situácie.

Informácie asistenčných systémov sa zobrazujú vodičovi prehľadne, jasne a intuitívne zrozumiteľne priamo v zornom poli pomocou head-up displeja s rozšírenou realitou.

Sústava integrovaných senzorov – radarových, ultrazvukových, kamier spolu s informáciami prijímanými z vonkajších zdrojov vytvára komplexný obraz okolia vozidla, upozorňujúci vodiča na potenciálne nebezpečenstvá. 

Nový Connected Travel Assist: Keď to cestné podmienky dovoľujú, asistenčný systém pre jazdu Travel Assist spolupracuje s adaptívnym tempomatom, pričom využíva aj informácie z cloudu. Tieto kumulatívne informácie umožňujú automaticky udržiavať vozidlo v strede jazdného pruhu, prispôsobovať rýchlosť pri jazde v zákrutách a robiť asistované zmeny jazdného pruhu na diaľniciach.

Výhľad v okruhu 360°: Asistenčné systémy Side Assist a Exit Assist aktivujú vizuálnu a akustickú výstrahu v prípade, ak sa približujú iné vozidlá mimo výhľadu vodiča. Systém Exit Warning (výstraha pri vystupovaní) vydá akustickú výstrahu keď CUPRA Tavascan parkuje, vodič alebo spolujazdec otvára dvere na vystúpenie z vozidla a práve sa zozadu približuje iné vozidlo alebo cyklista. 

Emergency Assist: Elektrické SUV-kupé je vybavené aj asistenčným systémom pre núdzové situácie Emergency Assist. Keď systém zistí, že vodič neovláda vozidlo, najprv vydá vizuálnu a akustickú výstrahu. Ak vodič nereaguje, systém mykne vozidlom náhlym pribrzdením a ak ani vtedy vodič nereaguje – napríklad pre náhlu zdravotnú indispozíciu – systém automaticky aktivuje výstražné svetlá, zastaví vozidlo a prostredníctvom systému eCall upovedomí záchranný dispečing.

Asistované parkovanie: Funkcia asistovaného parkovania teraz umožňuje vodičovi zaparkovať po vystúpení z vozidla na diaľku pomocou aplikácie v smartfóne. Ďalšou parkovacou funkciou CUPRA Tavascan je tzv. trénované parkovanie. Vďaka nej je vozidlo schopné uložiť si do pamäte trasu dlhú 50 metrov k miestu parkovania a automaticky ju prejsť – napríklad vjazd na vyhradené parkovacie miesto v podzemnej garáži. 

Todos Žilina - autorizovaný predaj a servis značiek CUPRA a Seat.

 

*CUPRA Tavascan sa momentálne ešte nepredáva a podlieha homologácii. Uvedené technické údaje sú predbežné a pri spustení predaja sa môžu líšiť. Dostupný výkon motora a zrýchlenie vozidla vždy závisia od úrovne nabitia batérie a vonkajšej teploty. Priložené obrázky sú iba ilustračné a nemusia zodpovedať stavu sériovej výroby.

 

Dojazd elektrického vozidla ovplyvňujú rozličné faktory ako topografia terénu, poveternostné podmienky, zaťaženie vozidla (cestujúci + batožina), vek a stav batérie, príplatkové vybavenie (napr. kolesá a pneumatiky), používanie komfortných spotrebičov ako kúrenie, klimatizácia, vyhrievanie sedadiel, ako aj od spôsobu jazdy. Uvedený dojazd predstavuje predbežnú hodnotu a bol vypočítaný podľa metodiky WLTP, ktoré stanovuje podmienky testov pre všetkých výrobcov aby boli vypočítané hodnoty navzájom porovnateľné medzi rozličnými vozidlami.

Späť
Novinky
Podrž
Predaj
Klik
Zatvoriť hľadanie